Akdağ: MHRS’de randevu aralığının 10 dakika olması yeterli değil

12.01.2017
Hasta randevu sisteminde muayene süresinin 10 dakika olmasını yeterli bulmadığını ifade eden Akdağ, randevu aralıklarını 15 dakikaya çıkarılabileceğini ancak bu durumun doktor sayısının artmasına bağlı olduğunu söyledi.Merkezi Hasta Randevu Sistemi(MHRS) randevu aralıklarının 5 dakikaya indirilmesi hakkında çıkan haberler hem sağlık çalışanları hem de hastalar tarafından büyük tepki toplamıştı ve Sağlık Bakanlığı böyle bir uygulamaya geçilmediği konusunda açıklama yapmıştı.

Sağlık Bakanlığı ‘’2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı’’ nda açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Medimagazin muhabirinin MHRS’de yaşanan sıkıntılar ve 2017 yılında meydana gelecek yeni düzenlemelere ilişkin sorusu üzerine:

‘’MHRS’de randevu verme süresi 10 dakikadır. Yazılım sistemimizde meydana gelen küçük bir problemden dolayı, bazı CHP Milletvekilleri birkaç yüz bin kişiye 5 dakika aralıklarla verilen randevular aldılar. Bunu yazan muhalifler var.  Büyük haksızlık yapıyorlar.’’ açıklamalarında bulundu.

Bir günde 400-650 bin kişiye randevu verildiğini dile getiren Akdağ, ‘’Dolayısıyla birkaç yüz bin kişi bir günlük randevu bile değil.  Böyle bir uygulama varmış gibi konuştular ancak böyle bir uygulama yok.’’ dedi.

Hasta randevu sisteminde muayene süresinin 10 dakika olmasını yeterli bulmadığını ifade eden Akdağ, bu durumun doktor sayısının yeterli olmamasından kaynaklı olduğunu söyledi.

Randevu aralıklarını 15 dakikaya çıkarılabileceğini söyleyen Akdağ,  bu sürenin artmasının doktor sayısının artmasına bağlı olduğunun altını çizdi.

medimagazin.com


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir