FET֒nün sağlık yapılanmasına dava

09.01.2017
FET֒nün sağlık ayağındaki yapılanmasıyla ilgili 5’i tutuklu 25 doktor ve diş hekimine 3 ayrı suçtan 14 ile 22 yıl arasında değişen hapis istemleri ile dava açıldı

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün sağlık alındaki yapılanmasıyla ilgili eski adı SAMEDER olan Küresel Doktorlar Derneği'ne üye 5'i tutuklu 25 doktor ve diş hekimine "Silahlı terör örgütüne üye olma, dernekler kanununa muhalefet, hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma" suçlarından 14 yıl ile 22 yıl arasında değişen hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede devletten sosyal destek projeleri kapsamında alınan mali kaynakların FETÖ'ye aktarıldığı da yer aldı.

DAVA AÇILDI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 5'i tutuklu 25 şüpheliyle ilgili soruşturma tamamlandı. Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü tarafından örgüt üyelerine kurdurulan eski adı SAMEDER (Sağlık Mensupları Derneği) son adı Küresel Doktorlar Derneği olan kuruluşun 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK ile terör örgütüyle iltisaklı olması nedeniyle kapatıldığı belirtildi.

İddianamede, SAMEDER'in Fettullah Gülen Cemaati tarafından kurulan dernek olduğuna dikkat çekilerek, yöneticilerinin SODES projesi kapsamında yaptıkları usulsüzlüklere de yer verildi. Adana Valiliği SODES projesi inceleme komisyonu raporunun dava dosyasına yer aldığı, usulsüzlük yapılarak paraların FETÖ'ye aktarıldığı da iddia edildi. 3 sanığın örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullanıcı olduğu iddianameye yansıdı.

medimagazin.com


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir