Çinliler Hint İlaç Firmalarını Satın Almak için çabalıyor

02.12.2016

Bir yetkili tarafından verilen bilgiye göre Çinli yatırımcılar Hindistan’da ilaç şirketlerini satın almak için fırsat kolluyorlar. Şangay’da uluslararası Güney ve Merkezi Asya Araştırmaları Direktörü Wang Dehua bugün gittikçe artan bir şekilde Çinli firmaların küresel dünya deyince ilk destinasyon olarak Hindistan’ı görmeye başladıklarını belirtmiştir.

Geçen Temmuz ayında Şangay merkezli Fosun Pharmaceutical Group tarafından Hindistan’daki Gland Pharma şirketinin % 86 oranındaki hissesini 1.26 milyar $’a satın almak almak istediğini belirtmiştir. Eğer bu gerçek olursa, Hindistan’da ilaç sektöründeki en büyük Çinli firmanın girişimi olacağı belirtilmektedir.

Wang, şirketin Hindistan’da ilişkilerinin geliştirilmesine ilaveten küresel isteklerini de artırmayı amaçladığını belirtmektedir. Fosun’ un Gland Pharma şirketini satın almakla sadece Hindistan pazarını hedeflemediğini aynı zamanda Hindistan’ın jenerik ilaçlarda dünya lideri olduğunu ve bu sanayinin de oldukça uluslararası yönünün olduğunu belirtmiştir. Gland Pharma’nın satın alınması ile Fosun uluslararası pazarlara da girebilecektir.

Hindistan bulk ilaç ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu Çin’den ithal etmektedir. Bu da API (Active Pharmaceutical Ingredients) İlaç Etkin Maddeleri konusunda Çin’e olan bağımlılık konusunda endişeleri artırmaktadır.

Geçen Pazartesi günü Ticaret Bakanı Sayın Nirmala Sitharaman mecliste API sanayinin Çin’den gelen malzemelere ve bulk ilaçlara olan bağımlılığını azaltmak ve sanayinin yeniden canlandırılması  için çaba sarfettiklerini belirtmiştir. Hindistan 2015-16 döneminde 1.63 milyar $ değerinde bulk ilaç ithalatı gerçekleştirmiş olup, bu da toplam ithalatının % 64’ünü oluşturmaktadır.

Yayımlayan: Yeni Delhi Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Times of India


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir