1. ULUSLARARASI SAĞLIKTA BİLİŞİM VE BİLGİ GÜVENLİĞİ KONGRESİ

21.09.2016
Sağlık Akademisyenleri Derneği ve ilgili pek çok dernek ve kuruluşun desteği ile düzenlenecek olan "1.Uluslararası Sağlıkta Bilişim ve Bilgi Güvenliği Kongresi” 19-22 Ekim 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecektirYüzyılımız bilişim alanında büyük gelişmelerin olduğu ve olmaya devam edeceği bir yüzyıl olarak tarihe geçecektir. Bilişim alanındaki gelişmelerle birlikte pek çok önemli ve kritik işlemlerimizi artık sanal ortamda gerçekleştirmekteyiz. Sanal ortam getirmiş olduğu bu yenilikler, kolaylıklar, emek ve zamandan kazanımlarla birlikte pek çok riski de beraberinde getirmektedir.Günümüzde güvenlik sadece fiziki sınırların korunması değildir. Zira siber uzay dediğimiz alanda artık çizilmiş fiziki sınırlar yoktur. Dolayısıyla sanal ortamda muhafaza ettiğimiz paylaştığımız pek çok veri risk altındadır. Bu durum siber güvenlik (cyber security) ve bilgi güvenliği (information security) dediğimiz yeni bir güvenlik konseptinin doğmasına neden olmuştur.

Modern Sağlık yönetiminde bilgi güvenliği ilkelerinin uygulanması, hizmet sunumu ve kalitesi açsından büyük önem taşımaktadır. Özellikle hassas veri konumunda olan kişisel sağlık verilerinin güvenliği ve mahremiyeti özel hayatın gizliliği kapsamında ve evrensel anlamda temel insan hakları bağlamında karşılık bulmaktadır. Bu nedenle özel veya kamu tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının kurumsal bazda bir bilgi güvenliği organizasyonu ve çalışanlar açsından bilgi güvenliği farkındalığının oluşturulması gerekliliği öne çıkmaktadır.

Gerçekleştireceğimiz Kongrenin ana teması "Dünyada Sağlıkta Bilgi Güvenliği Sistemleri ve Çalışmaları” olacaktır. Bu kapsamda olmak üzere, bu kongrede yeni bilgi güvenlik sistemlerini, çalışmalarını ve kişisel sağlık verilerinin güvenliği, gizliliği ve mahremiyetini tartışacağız.

Sizlerin I. Uluslararası Sağlıkta Bilişim ve Bilgi Güvenliği Kongresinde yer almanızı arzu ediyor, davet etmekten onur ve mutluluk duyuyoruz. Davetimizi kabul ettiğiniz takdirde sizlerin de katkılarıyla daha güzel ve bilimsel düzeyi çok daha yüksek bir kongre düzenleyeceğimize inanıyoruz.

Antalya/Belek Limak Atlantis Otelde gerçekleştireceğimiz Kongrede sizleri aramızda görmekten onur duyarız.

Ana Konular

 1. Amacına ulaşmış bir DDOS saldırısı Sağlık Sektörünü nasıl etkiler.
 2. Web Tabanlı uygulamaların sıkça kullanıldığı Sağlık Sektöründe Brut Force atakları ile saldırganlar hangi bilgilere ulaşabilir ve aldıkları bu bilgiler ile neler yapabilirler.
 3. Tıbbi Cihazların Hacklenmesi
 4. Veritabanı Güvenliği
 5. CryptoLocker Virüsünün sağlık sektörüne etkileri ve Phishing saldırıları ve korunma yöntemleri
 6. Sağlık Bakanlığı kapsamında Ağ Güvenliği
 7. Hastanelerde kullanılan Donanımların Güvenliği ve kullanılan donanımların zafiyetleri neticesinde karşı karşıya kaldığımız sorunlar.
 8. Sağlık Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatlarının Web Sitelerinin güvenliği
 9. Kurumsal ağlarda zararlı yazılımlar ile mücadele etme ve hedefine ulaşan zararlı yazılımların tehditleri
 10. Bilgi Güvenliği nin Hukuki Boyutu
 11. Bilgi Güvenliğinde Kalite Standartları (İSO 27001)
 12. Kişisel verilerin, güvenlik, gizlilik ve mahremiyeti
 13. Kişisel verilerin korunması

Saygılarımızla.
Av. Gürbüz YÜKSEL
Kongre Başkanı


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir