Dünyanın en yeni lazer tekniği: Smile Lazer

09.09.2016

ve astigmat gibi kırma kusurları tedavisinde kullanılan Smile Lazer teknolojisi getirdiği yeniliklerle günümüzün en gelişmiş lazer tedavisi tekniği olarak kabul ediliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, günümüzün en gelişmiş teknolojisi olan Smile Lazer hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

 

"Smile Lazer, getirmiş olduğu yeni teknik ile lazer tedavisinde hem cerrahlar hem de hastalar için yeni bir dönemi başlatmıştır. Diğer lazer cerrahisi tekniklerinde ilk aşamada flep adı verilen bir kapakçık oluşturulması gerektiğinden ameliyattan sonra hastalarda ortalama 6 saat kadar süren , batma, sulanma gibi hassasiyetler oluşuyordu. Flep adı verilen bu tabakanın ameliyattan sonra genellikle tam olarak kaynamaz. Gözünde kırma kusuru olan pek çok hastamız sadece lasik cerrahisindeki flep uygulamasından endişelendiği için lazer tedavisi olmaktan kaçınmaktadır. Smile Lazer tekniğinin getirmiş olduğu en önemli gelişmelerden birisi de ameliyat sırasında flep tabakasının oluşturulmasına gerek olmamasıdır. Bunun dışında bazı hastalarımız ise korneası ince olduğu için diğer bazı hastalarımız da göz kuruluğu yaşadığı için lazer tedavisi için uygun görülmemekteydi. Smile Lazer teknolojisi tüm bu dezavantajların da ortadan kalkmasını sağlamıştır."

Smile teknolojisinin sunduğu avantajlar

"Smile Lazer teknolojisi, sadece 2 mm'lik bir kesi yerinden kornea içerisindeki lentikül adı verilen dokunun çıkartılması işlemidir. Bu teknik ile 10 derece ile 5 dereceye kadar astigmatizma kusurları düzeltilebilmektedir. Smile Lazer teknolojisinin daha fazla tercih edilmesinin sebeplerinin başında hastaların operasyonun ardından göz kuruluğu gibi yan etkilerin görülmemesidir. Operasyon her bir göz için 3,5 ya da 4 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. İlk hafif de olsa gözlerde yanma ya da batma gibi sorunlar görülebilir. Hasta bir gün sonra normal yaşantısına herhangi bir sorun yaşamaksızın devam edebilir."

Operasyon sonrası iyileşme süreci rahat geçer

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç "Smile lazer teknolojisinde görme netliği birkaç hafta içerisinde en üst seviyeye çıkmaktadır. Klasik lazer tekniğinde görülen flep sorunun ortadan kalkmasını sağlayan Smile Lazer teknolojisi hastalarımızın güven içinde operasyona girmesini sağlıyor. Görme kusuru sorunu olan hastalarımız Smile Lazer teknolojisinde uzman bir göz hastalıkları uzmanına giderek bu teknolojinin sunduğu imkanlarından faydalanabilir."

sabah.com.tr


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir